Bay ve Bayanlar ile ÖzeL Sohbet
Sitesi


Haydi şimdi sohbet ve okey zamanı! Sohbet et, okey oyna ve yeni arkadaşlar edin, bu zevki birlikte yaşa. Okey oynamak mı istiyorsun? Akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle beraber internet kullanımı mobil anlamda yaygınlaşmış ve birçok bilgiye ulaşım hızı heryerden kolaylıkla sağlanmaktadır. Mobil sohbet odaları üzerinden görüşme yapmak isteyenler de ilgili fırsatlardan yararlanarak sitelere giriş yapmaya başlamıştır.

Yetişkin insanlar ile Mobil Sohbet
Odalarının Tek Adresi


görüntülü sohbet

Sohbet Siteleri TarihçesiSohbet Siteleri Tarihçesi

Tarih boyunca oluşturulan bir çok medeniyet, müessese kendini Sohbet yöntemi ile geleceğe taşımış ve bu saikle devamlılık arz etmiştir. tarihin ilk medeniyetlerinde bile mağaralara çizilen resimlerden tutun anıt taşlara kazınan şekillere ve yazılara bakarak şu an hayatımızda bulunan emojilerin nasıl bir süreçten geçtiğini anlamlandırabiliriz. insanlık hayatına 1990 yıllarda teneffüs eden internet ritüeli kişiler arasında olan sohbet ve muhabbet olgu değiştirmiş ve hayatımıza yazı karakteri ile hiç tanımadığın görmediğin duygusunu somut olarak hissetmediği insanlarla paylaşımda bulunma imkanı sağlamıştır. sayın okurlar sizinle nostaljik yolculuğa çıkalım mı ? evet !! mİRC ve Chat kültürü… 90 ‘lı yılların başında Khaled Mardam ismindeki Amerikalı bir çılgın bu furyayı başlatmış ve çok geçmeden Ülkemizde de yine aynı dönemler bu kültür ilk olarak irc.metu.edu.tr ile start vermiştir. (Eski kullanıcıların ahh o yılar dediğini duyar gibiyim ) daha sonra Zurna sohbet odaları, irc.planet.com.tr , irc.Rekor.net , Klavye.net ve Dal.net gibi bir çok adını yazamadığım server ile devam etmiştir. bu sitelerden çok az bir kısmı online hayatına devam etmekte olup şu an için bir çoğu güzel bir anı olarak aklımıza kazınmıştır. Chat hayatına 2000 li yılların başlarında başlayan biri olarak sizlere o dönemler de var olan benim yaşlarımda olan kişilerin yabancı olmadığı bir kültürü anlatmak istiyorum. o dönemler şu an Mobil Sohbet kullananların aksine bir çok şey manüel olarak yapılır tam manası ile dost ortamında olduğu gibi her şey komut ile yapılırdı, abartmadan söyleyebilirim ki o dönemlerde herhangi bir kanal da op (@) olan biri şu an Herhangi bir sohbet sitesi ‘ nde helper olan bir kullanıcıdan daha donanımlıydı, Sop (&) olan birine ihtişamlı bir Selamlama ile gitmediğiniz sürece muhataba alınmaz, kanal  sahibine yakın arkadaşı değilseniz eğer ulaşma olanağınız çok düşük bir ihtimaldi. şu an olduğu gibi kanal üzeri çok fazla muhabbet olmaz Selamlaşmalar yapılır hatır gönül sorulur ve susulurdu, çünkü yetkili biri olmak veya buna aday olmak ilk baş ağır başlı olamayı gerektirirdi.

sohbet tarihi, tarih sohbet, mobil sohbet, geveze sohbet, rekor sohbet, bedava sohbet

sohbet tarihi, tarih sohbet, mobil sohbet, geveze sohbet, rekor sohbet, bedava sohbet

Helper olanlar yaklaşık 1-2 senelik eğitim sürecinden geçer helper olduktan sonra komut dahisi olur ve ircop adayına dönüşürlerdi, mesela geveze sohbet odaları gibi kiralık adminlik veya kiralık kanallar olmazdı. Server’in en eski Nickleri founder olur, en donanımlı kullanıcılar ve komut dahisi helperler admin olarak devam ederlerdi, size sunucu sahibinden bahsetmeme gerek yoktur diye düşünüyorum çünkü onlar birer tanrıcıktı görenler veya muhatabı olanlar kesinlikle yıllarca anlatırdı. tabi bu dönemim en güzel olaylarından birisi ise yaygın olarak kullanılan hatta her internet cafe de ki bilgisayarlar da masa üstünde bulunan Scriptlerdi… bu sesi biliyorum; evet sayın okuyucularım hepiniz gözünde o anıların birer film şeridi gibi geçtiğini tahayyül edebiliyorum. ve o Efsane Scriptlerin efsane yapımcıları; hazır olun ! W_A_N_T_E_D , Lee , OxygeN, Sessiz ve daha niceleri … senelerce bu efsanalerin yarattığı Scriptleri kullandık ve sürekli kendimize göre ayarladık, bazen identleri bazen remoteleri bazen giriş mesajlarını bazen ” ah Chanserv çok verdin yarısını geri al” şeklinde ki Aop için teşekkür metinlerini  neyse daha yazacak ve anacak çok şey var ama sanırım buna makale yetmez kitap yazmam gerekecektir. bu süreç aslında 2010’lu yılların ortalarına kadar devam etti ve son 4-5 senelik zaman zarfında bir çok mutasyona uğradı; tüm admin, Helper, sop veya opların görevini tek başına yapan koruma botları, kanallarda oynanan şehir isim hayvan oyunlarının yerlerini oyun botları ve zevkle hazırlanan banlistlerin yerini Security botları aldı, artık Scripti ekşi kullanıcılar ya da adminler zorunlu olarak kullanıyor ve çoğu user’ler genel olarak mobil Sohbet uygulamalarını aktif olarak kullanmaya devam ediyor. yani eski dostlarım anmadan edemeyeceğim Kernel32 ‘nin yıllarca uğraşıp ördüğü bu güvenlik duvarını bir tek tuş ile artık tek bir bot yapabiliyor, hey gidi eski günler nidaları ile yavaş yavaş yazıma son vermeye doğru sizlerden şunu yapmanızı istiyorum, eğer gerçekten o günleri hatırlamak, o anıların modernize edilmiş halini görmek ve hala o muhabbetlerin tadını almak istiyorsanız sizleri ozelsohbet.net ailesi ile tanışmaya davet ediyorum.  bu çağrım flat tüplü ekran monitör, sigara külü ile dolu olan klavye, aynı internet cafe den aynı iplerle takılan 5 (Beş) çocukluk arkadaş ortamı, Bilyeli Mause, eskilerin efsanelerini konuşma hasreti çeken herkes içindir OK KİB BY GRŞ AEO .Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar


4818 Defa
4359 Defa
2329 Defa